Vydržet se vyplatí

Elena Sichrovsky

Jste oddvážnější, než si myslíte, silnější, než vypadáte a chytřejší, než se vám zdá.“ – Christopher Robin (A.A. Milne)

Když jsem poprvé četla tento citát, vybavil se mi příběh, který jsem četla, o mladíkovi s neobyčejnými atletickými dovednostmi a schopnostmi. Už v devatenácti letech věděl Rafael Nadal, že chce být nejlepším tenisovým hráčem světa.

Byl rok 2005, vyhrál svůj první grandslamový titul a poskočil na druhé místo v hodnocení ATP. Zdálo se, že je připraven na neobyčejný úspěch. Bohužel po několika týdnech bolestí v levé noze doktoři zjistili, že se narodil se vzácnou chorobou, kvůli které se jedna z kostí v jeho noze zduřovala a způsobovala silnou bolest, kvůli které mohla přes noc skončit celá jeho kariéra.

Tento náhlý zvrat osudu překazil Rafaelovi mladické naděje. Nemohl ani chodit, tím méně hrát tenis, a tak propadl temné spirále depresí. Trávil hodiny ležením na pohovce a zíráním do prázdna, nebo seděl v koupelně a brečel. „Nesmál jsem se, ani neusmíval a nechtěl jsem ani mluvit. Úplně jsem ztratil chuť do života,“ řekl později.

V tu chvíli musel Rafael učinit zásadní rozhodnutí: Mohl to vzdát nebo pokračovat. Mohl zvolit tu snadnější cestu, ale přišel by o potencionální výhry na té tvrdší cestě. Rozhodl se snažit se dál, soustředit se na vítězství, i když v tu chvíli viděl a cítil jen prohru. Nebylo to snadné rozhodnutí; utrpěl další úrazy a měl obtíže kvůli svému problému s nohou, ale jeho snaha se vyplatila, když se o tři roky později stal světovým tenisovým hráčem číslo jedna.

Jsou období, kdy nám život ukáže drsnější a tvrdší tvář. Naše sny se zhroutí, naděje je ztracena a propadáme zoufalství. Ale i když všechny okolnosti naznačují porážku, můžeme se rozhodnout žít vítězstvím. Můžeme se rozhodnout zvládnout to den po dni, hodinu po hodině, každou jednotlivou chvíli. Můžeme se rozhodnout zkusit to znovu, i když se bojíme selhání. Můžeme se rozhodnout znovu milovat, i když nás někdo zranil. Můžeme se rozhodnout dávat, i když jsme utrpěli ztrátu. A jednoho dne i my vystoupíme z temných nocí do nádherného východu slunce.

Copyright © 2014 Activated

Advertisement